MCP4161-103E/P
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
MCP4161-103E/P
  • 1
Digital Interface : Serial (4-Wire, SPI)
Operating Supply Current : 550 uA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : Through Hole
Taps per POT : 256
Resistance : 10 kOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Package / Case : PDIP-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Tube
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V